Fungujúci štát s vyrovnaným rozpočtom
Štát musí hospodáriť ako rozumná rodina, nie míňať viac, než zarobí. V rokoch, keď sa ekonomike darí, treba robiť reformy, investovať a šetriť na horšie časy, ktoré skôr či neskôr prídu. Je hlúpe všetko „prejesť“ a do ťažkých časov ísť s prázdnym vreckom.
Podnikanie, ale aj bežný život ľudí na Slovensku, v súčasnosti komplikuje nepružná a predražená verejná správa. Sme za štíhly štát. Menej povolení a regulačných právomocí štátnej správy a viac slobody pre občanov je jediná cesta k odbúraniu byrokracie a zníženiu nákladov na verejnú správu. Štátne podniky majú zväčša monopolné postavenie, ich služby sú väčšinou drahšie, ako služby vybrané férovou súťažou a ich hospodárenie je často neefektívne. Napriek tomu je tendencia zvýhodňovať ich pred súkromnými podnikmi pod rôznymi zámienkami.
Preto budeme presadzovať:
Vyrovnaný alebo prebytkový štátny rozpočet a znižovanie štátneho dlhu:
- Štát musí hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom.
- V rokoch, keď bude rast HDP vyšší ako 1,5 %, musí štát hospodáriť s prebytkovým rozpočtom.
- Pri znižovaní deficitného hospodárenia sa zameriame predovšetkým na verejné výdavky a zníženie počtu orgánov štátnej správy.
- Lepšie hospodárenie štátu využijeme na zníženie modernizačného dlhu najmä v oblasti zanedbanej cestnej, železničnej a energetickej infraštruktúry a nie na poskytovanie nesystémových sociálnych balíčkov.
- Zabránime zrušeniu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti (takzvaná dlhová brzda). Naopak, v rámci tohto ústavného zákona zavedieme výdavkové stropy pre ministerstvá a uložíme povinnosť Výboru NR SR pre financie a rozpočet, aby kontroloval ich dodržiavanie.
Jednoduchú a zrozumiteľnú organizáciu štátu:
- Obmedzíme počet ministerstiev na 10:
- Ministerstvo financií
- Ministerstvo zahraničných vecí
- Ministerstvo obrany
- Ministerstvo vnútra
- Ministerstvo spravodlivosti
- Ministerstvo hospodárstva a dopravy
- Ministerstvo pôdohospodárstva
- Ministerstvo životného prostredia
- Ministerstvo školstva, kultúry a športu
- Ministerstvo zdravotníctva, práce a sociálnych vecí
- Obmedzíme počet poslancov NR SR na 100. Pretože viac ako jedna tretina poslancov v NR SR je nečinná.
- Zavedieme pravidlo jedného voleného mandátu a dosť. Zabránime tým konfliktu záujmov.
- Štát bude mať v nevyhnutnej miere špecializovanú štátnu správu. Zlúčime Sociálnu poisťovňu s Úradom práce sociálnych vecí a rodiny.
- Presadíme, aby štát nerobil to, čo môže urobiť obec. Zároveň obec nebude robiť to, o čo sa môže a má postarať občan alebo rodina. To umožní podstatné zníženie nákladov na všetkých stupňoch verejnej správy.
- Zmeníme zákon o hlavnom meste Bratislava tak, aby v zmysle tohto zákona bol rozpočet hlavného mesta samostatnou kapitolou rozpočtu Slovenskej republiky.
Spravodlivý sociálny systém
Spravodlivý sociálny systém motivuje k práci, je postavený na podpore aktivity a na solidarite, ktorá nevedie k závislosti a zneužívaniu. Zároveň musí u ľudí podporovať pocit zodpovednosti za svoj život a životy blízkych. Prebratím zodpovednosti za život ľudí štátom sa sociálny systém stáva demotivačným a dlhodobo neudržateľným.
Naše priority sú:
Motivovať všetky sociálne skupiny, aby sa snažili zlepšiť svoju situáciu prácou:
Vytvoriť finančne udržateľný sociálny systém: