Obedy zadarmo školstvu nepomôžu, sú iba drahým kupovaním si voličov

Bratislava, 5. september 2018 – Najnovšia iniciatíva predsedu Smeru-SD a bývalého predsedu vlády Róberta Fica rozdávať obedy zadarmo už nie je iba populizmom, ale hraničí s trestuhodným nehospodárnym nakladaním s majetkom štátu. „Štát nerobí to, čo má, ale korumpuje ľudí v oblastiach, ktoré sú obyčajnou povinnosťou každého človeka. Odhodlanie rozdávať zadarmo obedy pre deti materských a žiakov základných škôl nás bude stáť takmer 120 miliónov eur ročne,“ upozorňuje člen prípravného výboru vznikajúcej strany DOPRAVA Marián Damankoš.

Podľa neho sa tak deje v situácii, keď vláda nevie zabezpečiť všetky potrebné učebnice (čo je jej zákonná povinnosť), keď mnohí žiaci cvičia v rozpadávajúcich sa (alebo žiadnych) telocvičniach a keď je problém s kvalitnými učiteľmi (z dôvodu nízkych miezd). Bezplatné obedy, podobne ako bezplatné vlaky, budú viesť k plytvaniu, k nezodpovednému míňaniu ton jedla a v konečnom dôsledku k narastaniu výdavkov štátu v dobrých časoch. „Robert Fico pripomína rozprávkového kráľa, ktorý na jednej strane pýta od ľudí vysoké dane a odvody, potom ide na koni po ulici a rozhadzuje drobné… Ak bolo cieľom pomôcť chudobným rodinám, máme spôsob ako to urobiť adresne a systematicky. Ak bolo cieľom podporiť školské stravovanie, mohol sa niekto zamyslieť nad vybavením školských jedální a nad platmi kuchárok,“ hovorí M. Damankoš.

Cieľom je však populistické zvyšovanie preferencií vládnucej strany za peniaze nás všetkých. Strana DOPRAVA preto odmieta nezodpovedné a neadresné nakladanie so štátnymi financiami a varuje pred budúcnosťou, v ktorej bude potrebné platiť účty za rozhodnutia súčasnej vlády.

Marián Damankoš
člen prípravného výboru vznikajúcej politickej strany DOPRAVA

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin