Voľba sudcov ústavnou väčšinou je dostatočná záruka pre kvalitu výberu

Bratislava, 2. októbra 2018 – SMER-SD predložil návrh, ktorým zaskočil koaličných partnerov, opozíciu i verejnosť. Najsilnejšia vládna strana chce, aby ústavných sudcov volil priamo parlament ústavnou väčšinou, teda 90-timi hlasmi. Kandidát, ktorý by takúto podporu získal, by sa automaticky stal ústavným sudcom.

„Po dlhých časoch SMER – SD predložil návrh, ktorý je lepším riešením pre krajinu, ako je súčasný stav. Dnes totiž môže 39 poslancov schváliť návrh pre prezidenta a ten rozhoduje. Bolo by dobré, keby nové pravidlá NR SR schválila,“ myslí si Ondrej Matej, predseda prípravného výboru novovznikajúcej strany DOPRAVA. Návrh, ktorý je podobný nemeckému modelu voľby, rešpektuje názor Benátskej komisie, je spravodlivý a zdôrazňuje fakt, že sme parlamentnou demokraciou. Deväťdesiatimi hlasmi v parlamente možno totiž meniť ústavu a tým aj celý systém fungovania štátu. Je to teda dostatočná väčšina na to, aby vybrala a schválila kvalitných a dôveryhodných sudcov ústavného súdu. Ďalším argumentom pre zvýšenie kvóra a voľbu ústavných sudcov parlamentom (pri odosobnení sa od súčasného personálneho obsadenia medzi najvyššími ústavnými činiteľmi) je nebezpečenstvo koncentrácie moci v rukách jedného človeka – prezidenta, ktorý má v súčasnosti posledné slovo pri tak závažnom rozhodnutí.

„Je veľmi dôležité, aby sa opäť našlo 90 poslancov, ktorí túto myšlienku podporia, tak ako sa to podarilo pri zrušení Mečiarových amnestií alebo pri zákone o rozpočtovej zodpovednosti. Myslím si, že pri tomto návrhu je potrebné odložiť ješitnosť politikov, vrátane prezidenta a schváliť ho. A to aj napriek tomu, že s ním prišiel SMER-SD. Strana DOPRAVA bude vždy dbať na kvalitu návrhu právnej normy a nie na to, ktorá strana ho predkladá,“ dodáva Ondrej Matej.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin