Rekreačné poukazy prinesú diskrimináciu a zdraženie

Bratislava, 10. októbra 2018 – Ďalším populistickým krokom súčasnej vládnej koalície sú tzv. rekreačné poukazy pre zamestnancov. Kým ostatné rozhadzovačné opatrenia vlády (vlaky a obedy zadarmo…) sú hradené zo štátneho rozpočtu, teda peňazí nás všetkých, predseda SNS Andrej Danko sa tentoraz rozhodol ísť ešte ďalej. Prikáže zamestnávateľom, aby z vlastných zdrojov každoročne vyplatili zamestnancom 275 eur na dovolenkový pobyt na Slovensku a zamestnancovi, aby doplatil zvyšných 225 eur do výšky päťsto eur hodnoty poukazu. A to bez ohľadu na to, či má podnik na to voľné zdroje, alebo či práve nepotrebuje investovať do modernizácie, aby obstál v medzinárodnej konkurencii.

Tento nezmyselný návrh je predložený pod zámienkou oživenia cestovného ruchu. Pritom ten na Slovensku najviac dopláca na  šikanovanie zo strany rôznych úradov a nezmyselné byrokratické predpisy, ktoré sú jedny z najhorších v Európskej únii. Tie zaťažujú podnikanie v cestovnom ruchu oveľa viac, ako v štátoch, ktoré nám v tejto oblasti konkurujú.

Toto opatrenie tak, ako má byť vo finálnej verzii prijaté, bude nielen škodiť firmám, ale bude diskriminovať aj pracujúcich. Nebude sa totiž týkať všetkých zamestnaných, ale len tých, ktorí budú pracovať u vybraných u zamestnávateľov. Ak bude platiť pravidlo, že poukazy budú poskytovať iba zamestnávatelia s viac ako 50 zamestnancami, nedostanú ich tí, ktorí robia v menších firmách. Diskriminovaní budú napríklad pracovníci obcí, ktorí na rozdiel od ich kolegov v mestách poukaz nedostanú.

Rovnako je navrhované opatrenie diskriminačné aj voči zamestnávateľom, keďže sa bude týkať tiež len vybraných. Zamestnávateľ s 50 zamestnancami bude musieť ročne vynaložiť 13 750 eur, čo je suma, za ktorú si môže firma so 49 zamestnancami kúpiť na lízing alebo úver strojné vybavenie v stotisícovej hodnote.

Ďalším negatívom, o ktorom predkladatelia mlčia, bude zdraženie rekreačných pobytov na Slovensku pre väčšinu obyvateľov. Napríklad trojdňový pobyt v Tatrách, aj keď zdražie o 30 %, držitelia poukazov vykúpia, lebo pre nich aj po zdražení bude podstatne lacnejší ako doteraz. Zatiaľ čo pre dôchodcov, živnostníkov a zamestnancov, ktorí nebudú držiteľmi poukazov sa stane finančne nedostupným. To rozdelí občanov v prístupe k týmto službám do dvoch kategórii. Toto kategorizovanie sa bude týkať aj detí len na základe toho, v akom veľkom podniku ich rodičia pracujú.

Je preto najvyšší čas pána Danka zastaviť, aby sa nabudúce nerozhodol napríklad podporiť kultúru tým, že zamestnávatelia na úkor rozvoja podnikov budú povinne kupovať lístky na koncerty, alebo do divadla, prípadne sa rozhodne, že treba podporiť šport a miesto moderného strojového vybavenia budú firmy kupovať lístky na futbal, hokej a ostatné športy.

Ondrej Matej
predseda prípravného výboru vznikajúcej politickej strany DOPRAVA

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin