Oznámkovali sme ministra dopravy Érseka – dávame mu 4 mínus.

Bratislava, 11. októbra 2018 –  „Pri nástupe ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka som vyslovil presvedčenie, že bude ministrom pre celú krajinu, nie len pre južné Slovensko. Žiaľ dnes musím konštatovať, že moje obavy sa potvrdili. Svedčí o tom ministrova preferencia výstavby rýchlostných ciest na Južnom Slovensku, nové dvojjazyčné tabule, ale aj dnešné obnovenie vlakovej linky Zvolen – Šahy,“ skonštatoval Ondrej Matej, predseda prípravného výboru novovznikajúcej strany DOPRAVA.

To ale nie je to najhoršie, čo sa dá vytknúť ministrovi Érsekovi pri jeho hodnotení dvoch rokov vo funkcii šéfa rezortu dopravy. Ani jeden kilometer otvorených diaľnic v tomto roku, kolabujúca doprava na slovenských cestách predovšetkým v Bratislave, horiace vlaky, praskajúce koľajnice, padajúce trakčné vedenie,  sú alarmujúcou vizitkou dvojročného pôsobenia ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka.

Po dvoch rokoch v kresle ministra už môžeme konštatovať, že Programové vyhlásenie vlády v oblasti dopravy nezrealizuje. Nedokázal predložiť do Národnej rady SR nový stavebný zákon, spustiť proces integrácie dopravy zriadením Dopravnej autority, stanoviť priority vo výstavbe základnej cestnej infraštruktúry a rozbehnúť výstavbu posledného úseku diaľnice D1 Turany-Hubová.

Pri kľúčových dopravných stavbách na diaľnici D1, ako je tunel Višňové a obchvat Ružomberka vrátane tunela Čebrať, ktoré mali byť odovzdané za jeho pôsobenia, posunul termín dokončenia o dva až tri roky, čim sa   príliš ochotne zbavil zodpovednosti a presunul ju až na svojho nástupcu. Týmto sa ale opäť odddialilo diaľničné prepojenie Bratislavy s Košicami. Na ďalších dôležitých stavbách sa buď nestavia podľa stanoveného termínu, alebo už dnes je jasné, že termíny dokončenia sa budú posúvať o niekoľko rokov.

Jediná dopravná stavba, ktorá sa podarila spustiť ministrovi Érsekovi a to tiež s meškaním, je výstavba úseku diaľnice D1 Prešov-západ – Prešov-juh. V oblasti verejnej osobnej dopravy pozitívne hodnotíme obnovenie vlakov Intercity na trase Bratislava-Košice. Vysoko pozitívne hodnotíme, že doteraz nezrealizoval zámer zriadiť národného leteckého a vodného dopravcu, ku ktorému sa zaviazala vláda SR v Programovom vyhlásení.

Minister Érsek sa výsledkami svojho pôsobenia zaradí medzi najhorších ministrov dopravy. Strana DOPRAVA mu dáva známku 4 mínus.

  

Ondrej Matej
predseda prípravného výboru vznikajúcej politickej strany DOPRAVA

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin