Obedy zadarmo sú škodlivým hazardom s peniazmi občanov. Ročne kvôli nim vyhodíme vyše 50 ton jedla.

obedy zadarmo

Prešov, 16. októbra 2018 – Dnes sa začína 35. schôdza NR SR. Mimo iných sa na nej prerokuje zákon, ktorým sa zavedú bezplatné obedy v poslednom ročníku materských škôl a v základných školách. Táto iniciatíva Smeru-SD vyzerá na prvý pohľad ako snaha zachrániť upadajúcu popularitu Roberta Fica a jeho strany v situácii, keď nedokáže vysvetľovať jednu kauzu za druhou. Už na prvý pohľad bolo zrejmé, že ide o populistické opatrenie, ktoré nerieši problémy školstva a už vôbec nie otázku stravovania detí… Pokračujúca snaha o zavedenie bezplatných obedov však odhaľuje ďalšie negatíva Ficovho návrhu.

To je totiž v prvom rade neefektívnym hazardom s peniazmi daňových poplatníkov. Vyhodiť ročne viac ako sto miliónov eur na zabezpečenie obedov v krajine, ktorá má prepracovaný a slušne vybudovaný systém školského stravovania za minimálne sumy pre každého, kto oň má záujem, je nič neriešiacim nezmyslom. Ficove obedy zadarmo sú aj cynickým výsmechom pracovníčkam školských jedální, ktorým za desať rokov svojej vlády nedokázal zdvihnúť tabuľkové platy nad úroveň minimálnej mzdy. A to napriek tomu, že ju sám zvyšuje pre súkromný sektor. Aj vďaka nízkym platom bude veľkým problémom zabezpečiť kvalifikované kuchárky, ktoré by „bezplatné obedy“ varili. Tie budú znamenať aj zvýšenie výdavkov zriaďovateľov všetkých škôl, keďže súčasné kapacity nepočítajú s prípravou jedál pre každého žiaka. Nevedno, kto to zaplatí…

Samotná investícia do jedální by možno nebola zlým počinom. To v prípade, ak by sme mali záruku, že každý stravník sa tu naozaj príde najesť. Tu sa dostávame k jednému z najväčších nedostatkov snahy Roberta Fica pomáhať chudobným: ide o plytvanie jedlom! Aj v dnešnej situácii, keď každý stravník platí za svoj obed, máme 3 až 7 percent  neodobratých obedov, ktoré idú do pomyjí. K tomu treba prirátať množstvo nezjedeného jedla, ktoré žiak jednoducho nechá na tanieri.

V školskej jedálni, ktorá varí pre cca 300 žiakov, ide týždenne do pomyjí od 40 do 60 kilogramov kvalitného jedla. Jedáleň musí tento odpad legálne zlikvidovať a za to zaplatiť 30 až 50 eur mesačne. Skúsme teda počítať – koľko percent stravníkov si svoj obed nevyzdvihne, ak ho bude mať zadarmo? Ak to bude mesačne len 10 % stravníkov, vyhodíme v relatívne malej jedálni ročne vyše medzi 4 až 7 ton jedla a za jeho likvidáciu zaplatíme 1000 až 1900 eur ročne. Pri celoslovenských odberoch a iba 10 % neodobratých obedov (cca 52 000 nezjedených obedov) už vyhadzujeme ročne stovky ton jedla a nútime jedálne platiť za likvidáciu desaťtisíce eur!  Absurdné…

Obávame sa, že jediným výsledkom Ficovho opatrenia bude plytvanie peniazmi, plytvanie jedlom a ničenie charakteru žiakov, pre ktorých už jedlo nebude hodnotou… Strana DOPRAVA preto odmieta nezodpovedné a neadresné nakladanie so štátnymi financiami a varuje pred budúcnosťou, v ktorej bude potrebné platiť účty za rozhodnutia súčasnej vlády.

Marián Damankoš
člen prípravného výboru vznikajúcej strany DOPRAVA

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin