Vyrovnaný rozpočet sa odkladá, minister Kažimír stráca ambície

Bratislava, 23. októbra 2018 – Každý dobrý hospodár vie, že môže minúť len toľko, koľko zarobí. To bez ohľadu na to, či sa mu darí alebo nie. Okrem toho si je vedomý, že niečo si treba odložiť aj na nepredvídané udalosti (choroba, živelné pohromy a pod.)  Pri štátnom hospodárení sa však politici už dlhodobo tvária, že toto logické pravidlo neplatí, že štát môže minúť viac ako sú jeho príjmy.

Keď sa v roku 2011 našiel konsenzus naprieč politickým spektrom a schválil sa ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, zdalo sa, že svitá na lepšie časy. Vtedy sa stanovil plán, ako znižovať deficit verejných financií a postupne prejsť na vyrovnaný, resp. prebytkový štátny rozpočet. Zákon o rozpočtovej zodpovednosti tiež rátal so zavedením výdavkových stropov pre ministerstvá. „Je dobré, že túto otázku minister financií Peter Kažimír, s ktorým sme ho spolu predkladali, otvoril. Zároveň je veľkou škodou, že až tak neskoro a nemá ambíciu presadiť ich v tomto volebnom období,“ skonštatoval Ondrej Matej, predseda prípravného výboru vznikajúcej politickej strany DOPRAVA.

Podľa dlhodobého plánu ministerstva financií mal byť rok 2019 prelomovým s historicky prvým vyrovnaným štátnym rozpočtom. No podľa návrhu, ktorý schválila vláda, vidíme, že predvolebný rok 2019 (voľby sú plánované na marec 2020), nebude tým medzníkom, kedy by sa mal aj štát začať správať zodpovedne. Celkovo 2 138 137 775 eur plánuje vláda minúť bez toho, aby ich mala kryté príjmami. Aj keď je to „len“ 0,1 % HDP, stále ide o sumu vyššiu ako v rokoch 2018 a 2017.

„Slovensku sa tak darí, ako sa nikdy nedarilo,“ vyhlásil v septembri na tlačovej konferencii strany SMER-SD expremiér Fico. „ Ak je teda jeho výrok pravdivý, prečo vláda stále míňa viac, ako sú jej príjmy a prečo dokonca plánuje minúť aj na budúci rok o 2,1 miliardy eur viac ako by mala? Vládni politici dobre vedia, že narábajú  s peniazmi, ktoré im nepatria, lebo patria nám všetkým. A tak sa aj správajú. V roku 2019 budú rozdávať, lebo idú voľby a vyrovnaný rozpočet pripravia pre vládu novú, veď kto vie, kto ju bude zostavovať,“ dodáva Ondrej Matej.

 

Ondrej Matej
predseda prípravného výboru vznikajúcej politickej strany DOPRAVA

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin