S odložením odchodu Británie by EÚ nemala súhlasiť

odchod Británie z EÚ

Bratislava 20.3.2019 – Britská premiérka Theresa Mayová bude od EÚ žiadať odklad termínu brexitu. Má tak urobiť  v liste, ktorý chce dnes  odovzdať Únii. Jej úmyslom iste je, aby sa lídri venovali jej požiadavke na summite EÚ, ktorý sa bude konať 21. a 22. marca v Bruseli.

Aký ma význam táto žiadosť o predĺženie? Britský parlament vyrokovanú dohodu  s EÚ odmietol. Jediným logickým vysvetlením pre posun termínu je získať čas na vyjednanie ďalších ústupkov Únie voči Británii, aby bola dohoda o brexite pre Spojené kráľovstvo výhodnejšia a tým sa stala priechodnou v jeho parlamente.

Nastal čas jednoznačne a nahlas oznámiť Veľkej Británii: Europa first. Na prvom mieste musia byť záujmy EÚ, až potom záujmy Británie. Ak Európa ukáže slabosť a bude stále ustupovať a meniť zmluvné podmienky dohody, len aby vyhovela britským poslancom, konečný výsledok bude pre Európu horší, ako keby Británia odišla bez dohody. Európska únia musí mať politikov, ktorí si vedia stáť za svojim, keď bolo prijaté rozhodnutie a nezľaknú sa vyhrážok a vydierania. Inak Európa nikdy nebude veľmocou, ale bude bábkou v rukách mocností.

Z toho dôvodu vyzývame predsedu vlády SR Petra Pellegriniho, aby na nadchádzajúcom summite lídrov EÚ trval na pôvodnej dohode vrátane termínu odchodu  Spojeného kráľovstva z Európskej únie, ktorý je 29.3.2019.

Marián Damankoš
podpredseda strany DOPRAVA

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin