Chaos okolo brexitu deštruuje Európsku úniu.

Chaos okolo brexitu deštruuje Európsku úniu

Bratislava 16.4.2019 – Fantastická myšlienka Európskej integrácie  je systematicky ničená neschopnosťou dodržiavať vlastné pravidlá a termíny. Veľká Británia mala opustiť EÚ 29.3.2019. Na jej žiadosť lídri krajín Európskej únie sa 21.3.2019 dohodli na dvoch dátumoch. Prvý z nich bol 22. máj 2019, pričom však Spojené kráľovstvo muselo splniť hlavnú podmienku Bruselu, a tou bol súhlas britského parlamentu s dohodou o riadenom brexite.  Druhým dátumom bol 12. apríl 2019, a ten mal  platiť v prípade, že britskí poslanci dohodu opätovne neschvália. Boli teda dohodnuté jasné podmienky a termíny. Briti podmienky nesplnili a nič sa neudialo, jednoducho dostali nový termín. Ukázalo sa, že Únia si neváži samú seba, ani vlastné rozhodnutie. Táto neschopnosť trvať na vlastných rozhodnutiach oslabuje EÚ a nahráva euroskeptikom a všetkým nepriateľom jednotnej Únie.    

Ad hoc posúvanie termínu odchodu Veľkej Británie z EÚ vytvára chaos nielen v politickej oblasti, nakoľko 25.5.2019 sa uskutočnia voľby do Európskeho parlamentu, ale aj  v ekonomickej oblasti, kde podnikateľské subjekty nevedia, čo a kedy majú očakávať v súvislosti s brexitom.  Ak má byť Európa veľmocou, jej rozhodnutia musia byť jasné, čitateľné a hlavne musí na nich trvať, inak ju nikto nebude brať vážne.

Slovensko už v súvislosti s Európskou úniou ukázalo, že vie zaujať jednoznačný postoj, keď hlasovaním o Eurovale uprednostnilo spoločné záujmy Európskej únie, aj keď ho to stálo pád vlády Ivety Radičovej. Predseda vlády Peter Pellegrini  sa mal na  summite zachovať rovnako principiálne – využiť právo veta pri hlasovaní o novej žiadosti Veľkej Británie.

Ondrej Matej, predseda strany DOPRAVA

Marián Damankoš, podpredseda strany DOPRAVA, volebný líder strany do volieb do EP

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin