Chaos okolo brexitu deštruuje Európsku úniu.

Chaos okolo brexitu deštruuje Európsku úniu

Bratislava 16.4.2019 – Fantastická myšlienka Európskej integrácie  je systematicky ničená neschopnosťou dodržiavať vlastné pravidlá a termíny. Veľká Británia mala opustiť EÚ 29.3.2019. Na jej žiadosť lídri krajín Európskej únie sa 21.3.2019 dohodli na dvoch dátumoch. Prvý z nich bol 22. máj 2019, pričom však Spojené kráľovstvo muselo splniť hlavnú podmienku Bruselu, a tou bol súhlas britského parlamentu s dohodou o riadenom brexite.  Druhým dátumom bol 12. apríl 2019, a ten mal  platiť v prípade, že britskí poslanci dohodu opätovne neschvália. Boli teda dohodnuté jasné podmienky a termíny. Briti podmienky nesplnili a nič sa neudialo, jednoducho dostali nový termín. Ukázalo sa, že Únia si neváži samú seba, ani vlastné rozhodnutie. Táto neschopnosť trvať na vlastných rozhodnutiach oslabuje EÚ a nahráva euroskeptikom a všetkým nepriateľom jednotnej Únie.    

Ad hoc posúvanie termínu odchodu Veľkej Británie z EÚ vytvára chaos nielen v politickej oblasti, nakoľko 25.5.2019 sa uskutočnia voľby do Európskeho parlamentu, ale aj  v ekonomickej oblasti, kde podnikateľské subjekty nevedia, čo a kedy majú očakávať v súvislosti s brexitom.  Ak má byť Európa veľmocou, jej rozhodnutia musia byť jasné, čitateľné a hlavne musí na nich trvať, inak ju nikto nebude brať vážne.

Slovensko už v súvislosti s Európskou úniou ukázalo, že vie zaujať jednoznačný postoj, keď hlasovaním o Eurovale uprednostnilo spoločné záujmy Európskej únie, aj keď ho to stálo pád vlády Ivety Radičovej. Predseda vlády Peter Pellegrini  sa mal na  summite zachovať rovnako principiálne – využiť právo veta pri hlasovaní o novej žiadosti Veľkej Británie.

Ondrej Matej, predseda strany DOPRAVA

Marián Damankoš, podpredseda strany DOPRAVA, volebný líder strany do volieb do EP

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin