Obžaloba Mariana Kočnera by mala byť iba prvým krokom. Nasledovať by mala reforma prokuratúry a odchod s ním spájaných politikov

Právo a spravodlivosť

Bratislava, 21. októbra 2019 – Podanie obžaloby na Mariana Kočnera v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej potvrdzuje, že polícia a prokuratúra vedia konať, ak ich nik „zhora“ v ich práci nebrzdí. „Medzi policajtami, prokurátormi i sudcami je veľa nielen šikovných, ale aj slušných ľudí. Je smutné, že až vražda dvoch mladých ľudí a následne plné námestia nespokojných občanov boli potrebné na to, aby títo policajti a prokurátori mohli začať vykonávať skutočne svoju prácu. Pretože dovtedy zvykol ich úsilie niekto vplyvný zmariť,“ hovorí predseda strany Hlas pravice Ondrej Matej.

Spravodlivosti by však mal čeliť nielen Marian Kočner a jeho komplici v prípade vraždy, no aj všetci tí, ktorí mu dlhé roky pomáhali porušovať slovenské právo, a to nielen v tejto kauze. „Pred zákonom si musia byť všetci rovní: sudcovia, policajti, prokurátori, či úradníci. Skrátka všetci, vďaka ktorým Marian Kočner nielen páchal trestnú činnosť, ale dokázal sa aj roky vyhýbať spravodlivosti,“ vysvetľuje Ondrej Matej.

Podľa Hlasu pravice však netreba zabúdať ani na politikov. Všetci tí, ktorí si s Marianom Kočnerom dopisovali, stretávali sa s ním a raňajkovali s ním, by mali zvážiť odchod. Inak sa bude prehlbovať nedôvera občanov nielen v politiku, ale aj v štát ako taký. Takáto situácia bude vyhovovať len extrémistom a tým, ktorí sa snažia ohroziť demokraciu na Slovensku.

Slovensko potrebuje odchod Kočnerovej generácie politikov a zásadnú reformu prokuratúry a súdnictva. Právny systém nemá za úlohu chrániť vyvolených. Kým nezrušíme voľbu generálneho prokurátora poslancami, kým nepadne možnosť podávať mimoriadne dovolania generálnym prokurátorom, dovtedy nám bude hroziť opakovanie káuz typu Kočner, Trnka, Bašternák… Bez reforiem sa Slovensko ďalej nepohne, a táto skutočne nepočká,“ dodáva Ondrej Matej.

Ondrej Matej
Predseda strany Hlas pravice

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin